Türk-İtalyan (1911- 1912) ve Birinci Dünya (1915-1918) savaşları nedeniyle bir müddet eğitim faaliyetlerine orta verdi, 1919’da orta kısım açıldı ve İtalyanca bilmeyen öğrenciler için ortaokula bağlı olarak bir de hazırlık sınıfı eklendi, okulun ismi “Özel İtalyan Kız Ortaokulu” olarak değişti. 1937’den itibaren Türk öğrenciler, yasa gereği ilkokul kısmına kabul edilmedi. 2009’a kadar ilkokul kademesinde yalnızca yabancı ve İtalyan asıllı çocuklar eğitim gördü. 2009’da ilkokul İtalyan Konsolosluğu bünyesine taşındı. 1959’da anaokulu ve ilkokul sınıfları, 1996 yılındaysa ortaokul karma eğitime başladı ve okul “Özel İtalyan Karma Ortaokulu” ismini aldı.
1996’da zarurî eğitimi 8 yıla çıkaran yasa ile ortaokul kısmı kapatılarak, 2000’den itibaren,İtalyan ve Türk öğrencileriyle yabancı asıllı tüm öğrencilerin girebildiği ve eğitim mühleti hazırlık sınıfı dahil beş yıl olan lise eğitimine “Beyoğlu İtalyan Lisesi” ismiyle başladı. İtalya’daki liselerle denklik dokümanı alınan okulun ismi 2005-2006 öğretim yılı başında “Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi” olarak değiştirildi. Lise,100 yılı aşkın tecrübesi ile eğitim veriyor. Müdür Maria Susanna Bernardi ile Türk Müdür Başyardımcısı Deniz Hadımoğlu ile birlikte görüştük. “Gerçekten kendi ayakları üzerinde durabilen, dünya insanları yetiştirmeye çalışıyoruz” diyen Müdür Bernardi ile okulu konuştuk:
– Okulunuzun en kıymetli özelliği nedir?
Okulumuzun gerisinde büyük bir tecrübe ve tarih var. Bu okul 1882’den itibaren şu anki binamızda eğitim veriyor. 1870’te Tophane’de birinci olarak okul açılıyor. Bunun sebebi de sokakta evsiz çok fazla İtalyan çocuğun olması. Bu çocuklara da yardım ederek onları kurtarabileceklerini düşünüyorlar. 1982’de de bu okulu devreye sokuyorlar. Okul gitgide büyüdü ve Tophane’den sonra Suterazi’de öteki bir okul açıldı. En son da burada eğitim başladı. Daha sonra 1900’lü yıllarda burası biraz daha genişletildi. Bir bina daha yapıldı. Buraya ailesi olmayan çocuklar için bir yetimhane kuruldu. 1900’lü yıllardan itibaren okulda yavaş yavaş değişimler olmaya başladı. Öncelikle yuva olarak başlayan okul, yabancılara ilkokul oldu. Sonra ortaokul açıldı. Yalnızca Türk ve İtalyan kızlar kabul edildi. Türkiye’de eğitim sisteminin değişmesiyle birlikte burası İtalyan Başkonsolosluğu’na devredildi ve 2010’da İtalyan Lisesi oldu. Vakit içerisinde değişimler olsa da burası daima eğitim vermeye devam etti.
– Öğrencilerin sizi tercih etme nedeni nedir?
Burada farklı lisanlar öğrenmenin yanında farklı kültürler de öğreniyorlar. Vizyonlarını da genişletiyorlar. Üniversitede ve gelecekteki hayatlarına varlıklı bir vizyonla devam edebiliyorlar. Mezunlarımız buraya geldikleri vakit nitekim çok memnun oluyoruz. Bize okuldan kazandıklarını nasıl kullandıklarını da anlatıyorlar. Çok memnun olduklarını lisana getiriyorlar. Bizden mezun olanlar sanat, mimarlık ve mühendisliğe daha ağır ilgi gösteriyor, ancak başka kısımlara de gidenler de oluyor. Tıp, hukuk, toplumsal bilimler alanlarında okuyanlar da var. Mezunlarımızın epeyce geniş bir yelpazesi var.
– Buradan mezun olanlar İtalya’daki üniversitelere gidebiliyorlar mı?
Öncelikle öğrencilerimizin TYT ve AYT’de barajı geçmesi gerekiyor. Zira bunu İtalyan Hükümeti istiyor ancak kısma nazaran de değişebiliyor. Tıp yahut veterinerlik üzere bir kısmı istiyorsa onun ulusal imtihanına giriyor. Üniversiteler öğrencilerin âlâ bir lisana sahip olduğunu gösteren dokümanlar de istiyor. Bu evrakları de biz eğitim müddeti içerisinde öğrencilere aldırıyoruz. Okulumuzdaki branş dersleri ve İtalya’daki zarurî dersler İtalyan hocalar tarafından veriliyor.
– Kaç yıldır burada misyon yapıyorsunuz?
22-23 yıldır ben buradayım. Bizim ailemizde Türkiye’ye karşı daima bir ilgi vardı. Bunun nedeni amcamın Türkiye’de çalışmasıydı. Hatta gelirken nargileler getiriyordu. Bize Türkiye’nin hoşluklarını anlatıyordu. Hayatın talihiyle birlikte burada öğretmene gereksinim oldu ve beni buraya atadılar. 1992-1993 öğretim yılında geldim. Sekiz yıldır da yöneticiyim. Aslında İngilizce öğretmeniyim.
– Aşikâr bir mühleti var mı vazifenizin?
Bizde o denli bir hudut yok. Ben keyifli olduğum sürece vazifeme devam edebiliyorum.
KALİTE ÖDÜLÜ
Dünyanın önde gelen kalite kıymetlendirme kuruluşu Business İnitiative Directions (BID) tarafından ‘Altın Kategoride Milletlerarası Kalite Zirve’ mükafatına okulu layık görüldü. Türk Müdür Baş yardımcısı Deniz Hadımoğlu ve Müdür yardımcısı Renata Yapaöz, Cenevre’deki ödül merasimine davet edildi. Eğitimciler, International Star For Quality mükafatını aldı.
Uluslararası Kalite Mükafatına kurum ve kuruluşlar resen aday olamıyor. Vakıf bu mükafatı yalnızca kaliteye verilen kıymeti dikkate alarak şirket ve kurumlara veriyor. Kıymetlendirme kriterleri, kuruluşun kalite uygulamalarının geniş bir tabana yayılması olarak gösteriliyor. Kuruluş, kalite konusunda kurumları teşvik ederek teşebbüsleri güçlendirmeyi amaçlıyor. Bilhassa örnek çalışmalar, yenilikçilik, eğitim kalitesi dikkate alınarak lisenin elde ettiği bu mükafata ilgili olarak Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi Müdürü Maria Susanna Bernardi, “ Bu ödül bundan sonraki çalışma ve projelerimize de katkıda bulunacak“ dedi.
TÜRK ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENE SAYGILI
Ben İtalya’da öğretmenlik yapmadım. Öğretmenliğe Türkiye’de başladım lakin İtalya’daki öğretmen arkadaşlarımdan bilgiler alıyorum. Oradaki eğitim sistemini biliyorum. Buraya gelen öğretmenlerden de bunu öğreniyorum. Bildiğim ve duyduğum kadarıyla Türkiye’deki öğrenciler, öğretmenlere daha saygılılar. Bu hürmet aileden geliyor. Öğretmen figürü Türkiye’de epeyce saygın. Ne kadar çok hürmet gösterirlerse o kadar düzgün bir eğitim alabiliyorlar. İlgiler de bu doğrultuda ilerliyor. Bu bizim için çok olumlu bir durum.
ÖĞRENCİLER DİSİPLİNLİ
Okulumuzda 300-310 civarında öğrencimiz var. Türkiye’de az sayıdayız. Kendi okulum için şunu söyleyebilirim ki, öğrenci profili biraz daha düzgüne gitmeye başladı. Daha müspet öğrenciler geliyor. Daha disiplinliler. Disiplin yüksek olduğunda da daha kaliteli eğitim verilebiliyor. Bunun düzgünleştiğini görebiliyorum. Kız ortaokulu ve lise farklı. Kız orta kısmında ben yalnızca bir sınıfa girebildiğim için karşılaştırma yapamıyorum. Bu hususta çok fazla deneyimim yok. Daha çok liseden bahsediyorum. Evvelce ortaokul öğrencileri daha küçük olduğu için daha disiplinli oluyordu. Okuldan çok bir aile olarak görüyordu öğrenciler burayı. En çok dikkat ettiğimiz şeylerden biri aile ruhunu yeni jenerasyonlara aktarabilmek. Aktarabildiğimizi de düşünüyoruz. Biz büyük bir aileyiz.
KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN KUŞAKLAR YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ
Gerçekten kendi ayakları üzerinde durabilen, dünya insanları yetiştirmeye çalışıyoruz. Mezun oldukları vakit kendi içinde hamaseti olan, insan sevgisiyle dolu ve hayatı yeterli bir formda yaşayacak halde mezun olmalarını istiyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.
KİMDİR?
1997’de “LUMSA” Üniversitesi (Roma İtalya) İngiliz ve Fransız Lisanı Edebiyatı (Bakalorya derecesinde) mezun olan Maria Susanna Bernardi, 2000’de İtalya Devleti’ne bağlı öğretmenlik formasyon imtihanını geçti. 1998’de Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde İngiliz Lisanı ve Edebiyatı Öğretmenliği yaparken, İtalya’da bulunan üniversiteler için öğrencilere danışmanlık verdi. 1998-2009 yılları ortasında Galileo Galilei İtalyan Lisesi bünyesinde bulunan İtalyan İlkokulu’nda Müzik ve İngilizce öğretmenliği yaptı. 1998- 2001 yılları ortasında da Özel Evrim İlköğretim Okulu’nda İngilizce öğretmenliği vazifesinde bulundu. 2011’den itibaren de Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde Okul Müdürü. İngilizce, Fransızca ve Türkçe Bilen Bernardi, İstanbul’u çok seviyor.