Buradasınız : Anasayfa »  Manşet » Yazgan: Köylerimiz Unutulmuş

Yazgan: Köylerimiz Unutulmuş

Yazgan: Köylerimiz Unutulmuş

Ak Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Ali Server Yazgan, seçim çalışmaları kapsamında Akçaalan ve Kızılağaçlılarla buluştu.

Vatandaşların sorunlarını dinleyen Yazgan, AK Parti olarak milletle hareket ettiklerini, tek dertlerinin millete ve ülkeye hizmet etmek olduğunu söyledi.
Kızılağaç ve Akçaalan’da da yoğun bir ilgiyle karşılanan Yazgan, esnaf ziyareti yaparak esnafın sorunlarını dinledi. Aynı zamanda yol üzerinde bulunan kahvelerde oturarak buradaki vatandaşlarla da sohbet eden Yazgan, Akçaalan ve Kızılağaç’ın öncelikli sorunlarını yerinde tespit etti. Daha sonra pazar yeri ziyareti gerçekleştiren Yazgan’a, pazarcı esnafı ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.


Ziyaretler sırasında vatandaşların hizmet eksikliğinden yakındığını kaydeden Yazgan, Yarımada’nın büyükşehir yasası ile köy statüsünden mahalle statüsüne geçeceğini hatırlatarak “Tek bir belediye tarafından yönetilecek. Burada kiminle görüşsek, kimin elini sıksak hemen hemen aynı sıkıntıdan yakınıyor. Özellikle kanalizasyon sorunu, yol, eğitim ve sağlık sistemi konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını tespit ettik” dedi.

Havaya Bakıyorlar
Bilbord süsleyenlerin köylüyü unuttuğunu öne süren pazar esnafı, “Bodrum merkezde birkaç hizmet yapıp bilbordları süslüyorlar ama köylüyü düşünen yok. Sadece havaya bakıyorlar, bizi unuttular. Köylüyü her zaman ikinci insan konumunda görüyorlar. Burası Bodrum ama Anadolu kırsalından daha kötü haldeyiz; yol yok, suyumuz yetersiz. Çiftçimiz mağdur olmuş, ürünlerimizi satamıyoruz” serzenişinde bulundu.

AK Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Ali Server Yazgan ise esnafın ve köylünün her zaman yanında olduğunu belirterek “Biz ne diyorsak yaparız, yapamayacağımız sözü de vermeyiz. Bizim derdimiz sizlerin kazanmasıdır, Yarımada halkının kazanmasıdır” dedi.
Konuşmasına “köylerimize hizmet yağacak” diyerek devam eden Yazgan, “Özellikle düğün salonları, spor tesisleri, sağlık ocakları, üreten kadın ve çiftçimize eğitim merkezleri kurulacak, turizm teşvik edilecek. Bizim için seçim, oy atmadan önce gelip yalan vaatlerde bulunmak değildir. Köylümüz hizmet alamamış ve adete unutulmuş. Bu bize yakışmayan tablo, işte Ak Parti Büyükşehir yasası ile bu sorunu ortadan kaldırıyor” dedi.

Büyükşehir yasası ile birlikte köylerin hizmete doyacağını, köylerde kazanılan hakların kaybolmayacağını aksine şehirlere verilen hizmetin aynısının köylere de verileceğini söyleyen Yazgan söz konusu yasanın, köylerin ve beldelerin lehine işleyecek bir yasa olduğu düşüncesini yineledi. Yazgan, “Bu yasa öncelikle, köyleri ilçelere, ilçeleri şehre taşıyan yolların Büyükşehir tarafından yapılmasını sağlayacak. Özellikle anayollarımız şehirlerarası yollarımızın standardında olacak. Köydeki kazanılmış haklarınız aynen devam edecek. Daha önceki tüm hak ve avantajlarınız, her türlü imkanlarınız, yine köylülerin lehine devam edecek. Muğla genelindeki köylerimizin gelirleri yüzde 100 artıyor. Artık, köylü-şehirliye farklı hizmet gitmeyecek, aynı hizmet verilecek, aynı imkanlar sunulacak. Yollarımız daha güzel olacak” dedi.

Yazgan, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından her türlü tarım ve hayvancılık faaliyetini destekleme yetkisi kazanacağının altını çizerek, “Dolayısıyla, köylülerimiz tarımla, hayvancılıkla, besicilikle ilgili her türlü imkanı daha fazla kullanma şansı bulacak” şeklinde konuştu.

Beldelerde daha çok hizmetin yolunun açılarak her bölgenin zenginleşeceğini belirten Yazgan, “Bunu somut olarak söylemek gerekirse, Büyükşehir Yasası ile kaynak iki buçuk kat artıyor. Yasayla gelen kaynakla hem Büyükşehir, hem de ilçe belediyesinin bütçesinden yüzde 10 oranında yatırım payı köylere aktarılacak. Mahalleye dönüşen beldelerde belediye personeli hak kaybına uğramayacak. Belediye binaları hizmet binası olarak vatandaşa hizmet aynı şekilde aksamadan gidecek. Köyler hiç bir şekilde mağdur edilmeyecek. Köylerde belediye vergi ve harçları 5 yıl süreyle alınmayacak. Köylerimizde içme suyu ihtiyacı olmayan hiçbir yer kalmayacak. Sulama suyu ihtiyaçları ortadan kaldırılacak, köyün enerji ihtiyacından tutun en basit yol ihtiyacına kadar tamamı karşılanarak köylerimiz kalkınacak” dedi.

© 2000 - 2015 Bodrum Haber 2000, Tüm haklar saklıdır.

Yukarı