Buradasınız : Anasayfa »  Manşet » ENGELLİLERE MÜJDE

ENGELLİLERE MÜJDE

ENGELLİLERE MÜJDE

Bodrum Kent Konseyi Engelliler Meclisi, engellilerin Ankara gezisine destek verdiği için Başkan Mehmet Tosun’u ziyaret etti.

Kent Konseyini Çalışır Hâle Getireceğiz
Ziyarette konuklarına düşüncelerini anlatan MHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun, “Belediyenin ‘hayır’ diyemeyeceği konularda ‘hayır’ denmesi noktasında ciddi bir inisiyatifi ele alabilecek bir kurum kent konseyi. Fakat maalesef belediyelerle sürtüşme içinde olduğu için, bugüne kadar Türkiye’nin birçok yerinde başarılı olamadı. İnşallah biz göreve gelirsek bu anlamda da kent konseyini çalışır hâle getireceğiz. Toplumun taleplerini sorgulayan, belediye yönetimine ileten, bunu kamuoyunda toplumsal bir reflekse dönüştüren, taleplerin ‘evet’ ya da ‘hayır’ kısmına katkı sağlayan bir sürece doğru götüreceğiz kent konseyini. Kulağımızı tıkayamayız ama şunun da bir sorgulanması lazım Bodrum Yarımadası’nda: Hakikaten çok fazla sivil toplum örgütü var. İşlevlerine bakmak lazım, amaçlarına bakmak lazım, bir kıstas, bir düzenleme getirilmesi lazım. Şimdi birkaç kişinin bir araya gelip dernek kurduğu, çoğu zaman amaçlarının bile belli olmadığı yapılar da maalesef enerjimizi alıyor.” dedi.

Yeni Projeler
Başkan Mehmet Tosun yeni projelerini misafirleriyle paylaştı. Tosun; “Bunu özellikle bilmenizi istiyorum; biz sivil toplum örgütleri ile çalışmaya sonuna kadar açığız yeter ki mantıklı makul projeler olsun, ayakları yere bassın. Engelli vatandaşlarımız bizim için ayrıca önemli. Engellilerimizle ilgili olarak bir kampüs oluşturmayı düşünüyoruz. Yani sadece bu da değil; kadın konuk evi, yaşlı konuk evi gibi, adeta beş yıldızlı otel havasında, Bodrum’a da yakışacak bir proje üzerine çalışıyoruz. Bunları yapmamız lazım. Hem engelli vatandaşlarımızın barınmalarına yönelik, sosyal aktivite anlamında önlerini açacak proje geliştirmek lazım, hem de mesela gecenin bir vakti bakıyorsunuz kadın sokağa atılıyor çocuklarıyla birlikte, eşinden boşanıyor, gidecek yeri yok, devlet olarak buna sahip çıkmamız lazım. Yani yeni ilçe belediyesine aday bir ekip olarak bunların üzerinde yoğunlaşıyoruz, kafa yoruyoruz.” diyerek, düşüncelerini paylaştı.

İlk Defa Uçağa Bindirdik
Bodrum Kent Konseyi Engelliler Meclisi üyelerinden Elif Şenol, “Engelli çocuklarımızla ve aileleriyle bir Ankara ziyaretinde bulunduk. Anıtkabir’i ziyaret ettik, Hacı Bayram Veli Camisi’ni ziyaret ettik. İlk defa uçağa bindirdik çocuklarımızı. Sayın Başkanımız da bu konuda bize destek verdi. Tüm ulaşımımızı sağladı, desteklerini bizden esirgemedi. Bizler de çocuklarımızla birlikte teşekkür ziyaretinde bulunuyoruz” dedi.

Başkan Mehmet Tosun ise, “Tabii konu Başkent olunca ve engelliler olunca, derhal ‘elimizden geleni yapalım’ dedik. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gitmişler, Atatürkümüzün Anıtkabirini ziyaret etmişler. Hacı Bayram Veli Camisi’ni ziyaret etmişler. Ankara’yı gezmişler. Bizler de Konacık Belediyesi olarak, Mehmet Tosun olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelli vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Onların hayatlarının önlerindeki engelleri kaldırmak hepimizin görevi. Yaşadığımız sürece hepimiz birer engelli adayıyız. Bu bilinçle meseleye yaklaşıyorum. Bu bir siyasi mesele değil, bu bir toplumsal mesele. Bu toplumsal meseleyi görüp, hep beraber sorunu göğüslersek, arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırırız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bodrum Kent Konseyi ile ilgili düşüncelerini de açıklayan Başkan Mehmet Tosun, “Bodrum Kent Konseyi Bodrum’daki sivil toplum örgütlerini kucaklayan, tamamını kapsayan bir sivil yapılanma. Bu yüzden Bodrum Kent Konseyi’ni Bodrumumuz adına önemsiyoruz. Gelecekte birçok projenin hayata geçirilmesinde, fikir altyapısının oluşturulmasında Kent Konseyimizin önemli görevleri olacağını düşünüyorum” dedi.

© 2000 - 2015 Bodrum Haber 2000, Tüm haklar saklıdır.

Yukarı