Buradasınız : Anasayfa » Yazarlar » Okan Kılan » Dönemeç

Dönemeç

Yıllar önce hocam Prof. Özdemir Nutku ile inceleme dersinde Alman oyun yazarı Tankret Dorrs’un ”Dönemeç” adlı oyununu incelemiştik. İlginç bir oyundu.

Bir sayfiye yolu üzerinde dağa tırmanan bir yol. Tam tepede keskin bir viraj var. Öğleden sonra saat 16.00 sularında yazın, tam viraja geldiğinizde gözünüze birden bire güneş ışıkları geliyor. Gözünüz kamaştığı için hiçbir şey göremiyorsunuz. Pek çok araç, tepeden aşağı uçuruma yuvarlanıyor. Orada evleri olan iki kardeş, defalarca Kara Yolları Genel Müdürlüğüne durumu anlatan yazılar yolladıkları halde bir sonuç alamıyorlar. Bir türlü ikaz eden bir yol tabelası konmuyor.

Bu iki kardeşten biri, rahip okulundan mezun oluyor. Devrilen araçlarda ölenlerin dualarını yaparak düzenledikleri mezarlıkta toprağa veriyor. Öbür kardeş de araba tamirciliğine başlıyor. Giderek iyi para kazanmaya başlıyorlar. Bir yandan da mektup yazmayı sürdürüyorlar.
En sonunda uçurumdan aşağı Kara Yolları Genel Müdürü düşüyor. Kendisi de ağır yaralanıyor. Çarpık düzeni eleştiren bir oyundu.

Şimdi gelelim bizim Büyükeceli’ye. Aydıncık yönünden gelip kasabayı geçerken, Orman İşletmesinin deposuna gelmeden, düz bir yolun ucunda beklemediğiniz çok keskin bir viraj var. Bunu gösteren işaret viraja çok yakın. Daha öne alınması gerekiyor. Ayrıca bir ikaz tabelası daha da konabilir. Geldiğimden beri domates yüklü bir tır devrildi..

Geçen hafta da virajı dönen bir aracın kapısından biri fırlamış. Ambulansla Silifke’ye götürmüşler.
Aynı yerde daha önce de pek çok kaza meydana gelmişti. Araba tamircisi yada imam değilim. Kara Yolları Genel Müdürüne de sağlıklı nice yıllar ve esenlikler diliyorum. Ama bu yazıyla da sizlerin ve Kara Yollarının dikkatini çekmek istiyorum. Yaz aylarında kazalar daha da artıyor. Benden söylemesi.
Dönemeçe dikkat.

Nice kazasız günlere… Nice mutlu yıllara…….
(Bu yazıdan sonra dönemeci belirten gerekli işaretler kondu).

okankilan@gmail.com

© 2000 - 2015 Bodrum Haber 2000, Tüm haklar saklıdır.

Yukarı