Buradasınız : Anasayfa »  Manşet » ALERJİ

ALERJİ

ALERJİ

Özel Bodrum Hastanesi, baharla gelen tehlike, Alerji ile ilgili kapsamlı bir açıklama yaptı.

BAHARLA GELEN TEHLİKE : ALERJİ
Alerji günümüzün hızla yayılan hastalıklarından biri. Özellikle bahar aylarında polenlerin alerjik etkisini pek çok insan hissediyor özellikle de çocuklar. Peki polen alerjisiyle başa çıkmak mümkün mü?Özel Bodrum Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.İlke Karaçay Coşkun anlattı.
Alerji nedir?
Alerji en basit anlatımıyla, genetik yatkınlığı olan kişilerin gerçekte zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesine deniliyor. Alerjik rahatsızlıklar her yaştan insanı etkilese de bundan en çok çocuklar etkileniyor. Günümüzde 10 çocuktan biri alerjik durumla karşılaşıyor. Anne ya da babada alerjik bir durum varsa bu oran yüzde 25’lere kadar çıkıyor.

Polen Alerjisi
Baharın müjdecisi polenlerin yol açtığı en önemli sorun; alerjiler. Havadaki polenler siz ne kadar istemeseniz de soluma yoluyla vücudunuza yerleşiyor. Bağışıklık sistemi aslında zararlı olmayan polenleri adeta düşman gibi görüyor ve veri bankasına kaydedip takip altına alıyor. Onlarla karşılaştığı zaman onlarca zararlı madde ortaya çıkıyor ve bu maddeler burun, solunum yolları, göz ve ciltte var olan alerjik iltihabı daha da arttıracak sonuçlara neden oluyor. Savaşa benzetilebilecek bu durumdan etkilenen siz de olabilirsiniz çocuğunuz da.

Belirtileri
Polen alerjisi olan kişilerin hemen hemen hepsinde alerjik rinit görülüyor. Gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırık ve burun kaşıntısı görülebilen belirtiler. Bazı hastalarda ise alt solunum yolları da etkilenerek astım tablosu ortaya çıkıyor. Bu durumda nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi, hırıltı ve hışıltı görülebiliyor.

Tedavisi Alerjik rinit tedavisinde esas yöntem bütün alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır.
Bahar alerjilerinden korunmak için pratik öneriler;
1- Sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin.
2- Tozlu ve polenli ortamlarda bulunmayın, eğer bulunmak zorundaysanız mutlaka maske takın.
3- Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde
olmaktadır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın.
4- Polenlerin uçuştuğu mevsimlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgarlı havalarda evde kalmaya çalışın.
5- Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün,polenler vazeline yapışmakta ve böylece girişleri engellenmektedir.

6- Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler alın.
8- Hava değişimini içeride bulunan havayı kullanarak temizleyen, dışarıdaki havayı kullanmayan özel klimaları tercih edin.
9- Evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının.
10- Yatmadan önce duş alın ya da saçlarınızı yıkayın.
11- Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın.
12- Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edin.
13- Toz barındırabilecek kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmamaya özen gösterin.
14- Polen mevsiminde arabada giderken pencereleri kapalı tutun.
Çevresel alerjenlerden korunma tedbirleri yalnız olarak alerjiden korunmak için yeterli değildir. İlaç ve gerekirse aşı tedavisi ile desteklenmelidir. Hangi tedavinin size daha uygun olduğunu belirlemek için konun uzmanı olan bir hekimin kontrolünde olmanız gerekiyor.

© 2000 - 2015 Bodrum Haber 2000, Tüm haklar saklıdır.

Yukarı